A Donghua Campus a Yanan úton, tulajdonképpen Sanghaj központjában található. Vagy két metróvonallal vagy akár egy buszjárattal is el lehet jutni a Nanjing Road-ra vagy a Bundhoz 30-40 perc alatt, tehát ez sanghaji viszonylatban nagyon jónak számít. Tegnap pont nevettünk Rékával, hogy az lenne a logikus, amikor egy sulit választunk, megnézzük előtte, hol található, mennyire van messze a központtól, stb., hát nekünk ilyen eszünkbe se jutott, de szerencsére mind a ketten jól jártunk, hiszen az ő sulija is a központban van és konkrétan a két suli egymástól, ahova járunk, gyalog 20 perc sétára található.
Már itt az első különbség Magyaroszágtól, hogy Kínában az egyetemek egy nagy campusként helyezkednek el, városok a városokban.Minden megtalálható itt: 3 kollégium épület a nemzetközi diákoknak, 2 menza épület, amelyek 2-3 emeletesek, campus klinika, szupermarket, stadion-konditerem, könyvtár, hotel, tanítási épületek, külön kollégiumok a kínai diákoknak, posta, kávézó, egyszóval minden szolgáltatás megtalálható, amire igény lehet. Mivel ez egy divat iskola is, kialakítottak egy textilmúzeumot és egy fotóstúdiót is. Olyan nagy a campus, hogy sokan a campuson belül is biciklivel közlekednek, hogy gyorsabban eljussanak egyik helyről a másikra.
A campus alatt még egy út is van :D
Én a 2. kollégiumi épületben lakom a harmadik emeleten, ez az épület 6 emeletes. (Az 1. kollégium az egyik legmagasabb épület a campuson, 15 emeletes.) Minden diák a tanév elején kapott egy diákkártyát, ami azon kívül, hogy igazolni tudja, hogy diákok vagyunk, még sok más célt is szolgál. Például a kollégium épületébe elektromos kapun tudunk bejönni, amelynél a kártyánkat kell lehúzni, s amint lehúzzuk, bent a portás nénik és bácsik a számítógépen látják az összes infót rólunk. A kártyával tudunk bejönni a szobánkba is, valamint, ha meleg vízzel szeretnénk zuhanyozni, akkor is ezt a kártyát kell használnunk. Igen, jól olvassátok, a kártyánkra pénzt kell tölteni az irodában, zuhanyzáskor van egy kis doboz, amibe ha belerakjuk a kártyát, kimutatja, mennyi pénz van rajta és van meleg vizünk. Azonban az az érzés, amikor zuhanyzás közben látod, hogy fogy a pénzed….hahaha.... igen érdekes volt :D ( szeptember közepén valami történt a mi zuhanyunkkal és automatikusan lett pénz a ,,dobozban” így már egy jó ideje nem kell a kártyánkat használnunk, de psszt….! :))
Egy kétágyas szobában lakom, a felszerelés: két íróasztal+szék, két ágy, két szekrény, egy hűtő, egy tv, egy légkondi és a fürdőszoba. A felszerelése egész jó a szobának, igaz, hogy egy két bútor már kicsit a végét járja: pl. a székemnek szerintem már nem sok kell és a háttámlájából már semmi nem lesz. Egy rossz dolog volt, a falak nagyon koszosak voltak és ettől az egész szoba hangulata kicsit siralmas volt. Azonban megbeszéltük a szobatársammal, hogy majd kifestjük, hogy jobb legyen. Végül ezt nem engedték meg nekünk, de mondták, hogy fotózzuk le a falakat és vigyük be az irodába, mutassuk meg. Ezt meg is tettük és következő héten már jött egy festő. Igaz, hogy eléggé kellett győzködnöm, hogy ne csak egy részt csináljon meg, hanem ha már itt van az összes csúnya részt, végül beadta a derekát és mindent lefestett (bár így igazából mi is meg tudtuk volna csinálni:D), a lényeg az, hogy máris jobb lett a szoba hangulata. A kollégiumban vannak tanulószobák, valamint minden szinten van egy konyha-mosoda. Ha mosni szeretnénk, két választásunk van: vagy aprópénzzel fizetünk 4 yuant (160 Ft) és azzal mosunk, vagy van egy modernebb mosógép, ahol csak be kell szkennelni egy qr-kódot, ki kell választani, melyik programmal szeretnénk mosni, kifizetjük és el is indul a mosás. A folyosón van hely szárítani, azonban most már estére lehűl a levegő és kint lehetetlenség megszárítani a ruhákat, így mostanában már bent a szobában szárítjuk. Az a szerencse, hogy nem olyan picike a szoba, ezért így, hogy bent van a szárító, még így is elférünk.
A legszebb dolog, hogy a hét elején elkezdték felszedni a folyosón a csempéket, majd már az egész szinten megcsinálták, valamint a liftnél is a falakat elkezdték újítani… igen, ezt most így november közepén.Konkrétan a cementben meg bokáig érő porban mászkálunk. Egyik reggel ki akartam menni a konyhába meleg vízért és egy homokbuckán kellett keresztül mennem. Majd tegnap kaptunk egy lapot, hogy a következő szemeszterben, akik itt maradna,k nem tudnak a szobában maradni, mert tervezik, hogy ezeket is felújítják, így november végéig van idejük az irodában jelentkezni, hogy más szobát kapjanak. Engem ez már nem érint, hiszen akkor már megyek haza, de nagyon kíváncsi vagyok, hogy fogják ezt megoldani. A koliban nincsen megszabva, meddig lehet kint lenni, nem nézik, hogy hánykor érünk vissza. Vendéget is lehet fogadni, azonban csak este 11-ig, utána el kell mennie. Réka párszor átjön hozzám, olyankor le kell adnia a diákkártyáját és kap egy donghua-s vendégkártyát, tehát így látják, hogy ha valaki itt maradna éjszakára is.
Mint már említettem, két menzaépület is van a campuson. Ha ott szeretnénk enni, kellett vennünk egy kártyát, amire tudunk pénzt rakni és azzal tudunk fizetni, amikor veszünk valamit. Az árak átlagosan 400-700Ftt között vannak. Van pár nyugati kaja is, de főleg kínai. Azonban mindig lehet találni valamit. Nemrég nyílt egy jiaozis (húsos táskás) rész, ahol már 500 Ft-ért lehet venni 20 db-ot és elég finomak. A kártyát készpénzzel tudjuk feltölteni napközben egy ablaknál, azonban elég sokszor jártam már úgy, hogy jött a hétvége vagy szünet volt, és nem tudtam pénzt tenni a kártyámra. Van egy automata, ahol meg akartam próbálni, vajon ott nem tudnám-e feltölteni,de sajnos, nem ment. Azonban egy kínai lány, aki próbált nekem segíteni, annyira aranyos volt, hogy odaadta nekem a kártyáját, hogy vegyek valamit, én pedig Wechat-en (erről is fogok majd nektek mesélni) átküldtem neki az összeget.
Szeptemberben és októberben gyakran mentünk le esténként egy kis parkos részre itt a campuson, azonban mindig annyi szúnyog volt, hogy teljesen szétcsíptek minket. Majd felfedeztük a stadiont és az lett a kedvenc helyünk. Ez egy óriási nagy focipálya, körülötte futópályával. Minden este nagyon sokan sportolnak és nem csak a diákok, hanem a környéken élők is eljárnak oda. A legtöbb kínai azonban nem fut, hanem sétál körbe-körbe, sőt azon sem kell meglepődni, ha valaki hátrafelé sétál (igen, ilyen is van). Számukra ez a sportolás, és meg van rá az orvosi magyarázat, miért is jobb hátrafelé haladni. Mi gyakran mentünk a pályára, kifeküdtünk a fűre zenét hallgattunk és beszélgettünk. Annyira imádtam azokat az estéket, de sajnos már egy jó ideje elég hűvös van, így ezt már egy ideje nem tudjuk csinálni. Vannak még kosárlabda- és teniszpályák, a kínaiak nagyon szeretik ezt a két sportot is, valamint pingpongterem és tollaslabdás terem is.
A campuson található egy nagy posta is. Itt Kínában elég sok applikáció van, ahonnan mindenféle dolgot lehet rendelni, az egyik ilyen a TaoBao. Ezt úgy képzeljétek el, mint az otthon használt AliExpressz vagy Ebay, de ez a TaoBao Kínán belül van, 3 napos szállítási idővel. Sok ember pénzfogyásának fő okozója:D hiszen lehet olcsó dolgokat venni és elég kényelmes, hogy szinte csak egy kattintás és már meg is van. Na, például ezek a csomagok is ideérkeznek. Vannak elektromos tárolók, amelyekbe belerakják a csomagot, s mikor megérkezik, kapunk egy üzenetet, hogy hányas számú soron, hányas szekrényben találjuk meg a csomagunkat. Kapunk egy számot is, amit be kell ott ütnünk és kinyílik a szekrény. Ennyi az egész. Ha pedig nem megfelelő a termék, mert pl. nem tetszik vagy nem jó a méret, ezért vissza akarjuk küldeni vagy kicserélni, 7 napon belül megtehetjük és ugyanitt a campus postán vissza is tudjuk küldeni. Én próbálom azért nem elkölteni a pénzemet felesleges dolgokra a TaoBaon, de például már én is vettem ott egy sálat és a 1,5 kg-os reggeli zabpelyhemet.